  • Designed to improve throttle response and engine sound
  • Easy to install, usually in 90 minutes or less
  • Lasts up to 100,000 miles before service is required (depending on driving conditions)
  • Replaces entire factory air intake system
  • Washable and reusable lifetime air filter
  • K&N Million Mile Limited Warranty
Application Summary:
Year Make/Model
1999-2005 Mazda Miata
Attributes
Air Box Included No
Air Filter Color Red
Air Filter Element Washable Yes
Air Filter Height 6.500 in. (165mm)
Air Filter Large End Diameter 6.000 in. (152mm)
Air Filter Material Cotton Gauze
Air Filter Oulet Length 2.750 in. (70mm)
Air Filter Oulet Width 2.750 in. (70mm)
Air Filter Outlet Length 2.750 in. (70mm)
Air Filter Outlet Shape Round
Air Filter Outlet Width 2.750 in. (70mm)
Air Filter Washable Yes
Alternate Part Number 69-6000TP
ASIN B000C3XCW8
Base Outside Diameter 6.000 in. (152mm)
California Proposition 65 WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov
CARB EO Number D-269-37
Clamp Color Natural
Clamp Color/Finish Natural
Clamp Material Stainless Steel
Clamp Quantity 5
Clamp Style Regular
Clamps Included 5
Country of Origin (Primary) US
Coupler Color Black
Coupler Color/Finish Black
Couplers Included 3
Emission Code Legal US
Estimated Horse Power Gain 3.58 HP @ 6499 RPM
Estimated Torque Gain 3 lbft
Filter Color Red
Filter Material Cotton Gauze
Flange Angle 0 Degree
Flange Inside Diameter 2.750 in. (70mm)
Flange Length 2.000 in. (51mm)
Flange Offset 0.000 in. (0mm)
Flange Type Centered
Harmonized Tariff Code (Schedule B) 8421310000
Hazardous Material Code N
Height 6.5 in (165 mm)
Horse Power Increase 4 HP
Intake Pipe Color Polished
Intake Pipe Color / Finish Polished, Polished, Red
Intake Pipe Inlet Length 24.000 in. (610mm)
Intake Pipe Inlet Shape Round
Intake Pipe Inlet Width 2.750 in. (70mm)
Intake Pipe Material Aluminum
Intake Pipe Outlet Length 24.000 in. (610mm)
Intake Pipe Outlet Shape Round
Intake Pipe Outlet Width 2.750 in. (70mm)
Intake Pipe Ports All intake tube ports needed for the specified applications are included
Item Height 6.500 in. (165mm)
Item Weight 6.900 lbs. (3.1 kg)
Life Cycle Status Code Available to Order
Mass Air Flow Sensor Adapter Included No
Mass Air Flow Sensor Included Mass Air Flow Sensor Adapter Included When Required
Mounting Hardware Included Yes
NAFTA Preference Criterion Code B
Oil Included Yes, Filter Is Pre-Oiled
Package Material Paperboard
Package Type Box
Product Box Height 8.5 in (216 mm)
Product Box Length 18.25 in (464 mm)
Product Box Width 14.5 in (368 mm)
Product Style 69 Series Typhoon Kits
Replacement Filter RU-4870
RPM 6499
SDR Required Flag N
Standard Pack 1
System Type Short-Ram Intake System
Top Material None
Top Material/Finish None
Top Outside Diameter 5.000 in. (127mm)